Základní typy brusných zrn

Ideální brusné zrno si udržuje svou ostrost a postupný úbytek po co možná nejdelší možnou dobu. Každý typ brusného zrna má svou charakteristickou krystalickou strukturu, která umožňuje jeho různé štěpení. Toto je nejdůležitější faktor, podle kterého je zrno vybíráno pro danou brousicí operaci. Brusná zrna užívaná při výrobě pojených brousicích nástrojů lze rozdělit do několika hlavních kategorií.

SG

Brusné zrno SG® Norton je patentované. Jedná se o keramizované zrno na bázi oxidu hlinitého. Je tvrdší a ostřejší než konvenční brusivo. Keramizované zrno má jednotnou mikrokrystalickou strukturu a při použití je využíváno jeho samoostřícího efektu. Tento efekt přispívá k redukci orovnávání kotouče během broušení a současně vede k chladivému výbrusu.

ALUMINIUM OXIDE

Konvenční brusná zrna na bázi oxidu hlinitého se vyrábějí v různých kvalitách. Obecně jsou doporučovány pro broušení materiálů s vysokou mezí tažnosti jako jsou nerez oceli, nástrojové oceli, ale mohou být použity i pro broušení vysoce tažného hliníku a bronzových slitin.

KARBID KŘEMÍKU

Karbid křemíku je tvrdčí než oxid hlinitý, má velmi ostrý tvar zrn. Je doporučován pro broušení relativně měkkých materiálů, jako jsou hliník nebo litina, ale i velmi tvrdých materiálů jako jsou slinuté karbidy.

ZIRKONOVÝ KORUND

Brusná zrna se zirkonovým korundem se používají pro hrubovací brousicí operace, kde je vyžadován velký úběr materiálu. Používá se ve spojení s pryskyřičným pojivem.

DIAMANT

Diamant je nejtvrdší známý materiál s dobrou tepelnou vodivostí a tepelnou odolností do 860°C. Za normální teploty je odolný vůči všem chemickým vlivům. Z důvodu afinity k železu za vysokých teplot není vhodný pro zpracování oceli. Při broušení totiž dochází na styčných plochách diamantového zrna a oceli k značnému vývinu tepla a tím k chemické reakci. To má vliv na změnu struktury jak diamantu, tak povrchu obrobku. Diamant se využívá na broušení tvrdých a křehkých materiálů jako jsou slinuté karbity, keramika, sklo, kámen apod.

KUBICKÝ NITRID BORU (CBN)

CBN je syntetický materiál, který se vyrábí syntézou z hexagonálního nitridu boru za vysokých tlaků a teplot. Má obdobné vlastnosti jako diamant, ale  s vyšší chemickou stálostí a tepelnou odolností. Z těchto důvodů se využívá zejména na opracování zušlechtěných kalených nástrojových ocelí.

CUBITRON II

Cubitron II má přesně tvarované brusné zrno 3M Precision-Shaped Grain trojúhelníkového tvaru se samoostřícím efektem. Brusná zrna fungují jako „miniaturní frézy“. Díky snížení tření dochází k minimálnímu zahřívání. S třískou odchází ze styčné plochy teplo - často jsou vidět i jiskry.